Partnerzy serwisu:
Pasażer

Miliony Polaków jeżdżą pociągiem 2-3 razy dziennie

Dalej Wstecz
Autor:

Koleo

Data publikacji:
13-07-2025
Ostatnia modyfikacja:
10-07-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Koleo

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Miliony Polaków jeżdżą pociągiem 2-3 razy dziennie
fot. Freepik
Statystyki pokazują, że kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku padł rekord XXI wieku, jeśli chodzi o liczbę przejazdów, a 45% Polaków deklaruje, że kocha kolej. Najczęściej z tej formy transportu korzystają osoby w wieku od 16 do 24 lat, a także mieszkańcy województwa pomorskiego, którzy podróżują średnio aż 33 razy rocznie. Jednak najwięcej podróżnych obsługuje trasa z Krakowa do Katowic. Dla wielu osób dojazdy pociągami to codzienność – według najnowszego raportu opracowanego przez KOLEO prawie 3 mln Polaków jeździ koleją kilka razy w tygodniu, najczęściej w piątki. Aż 58% pasażerów kupuje bilety niemal w ostatniej chwili. Co ciekawe, dwie trzecie Polaków deklaruje, że woli wagony z przedziałami. Połowa badanych jest zdania, że podróże koleją sprzyjają nawiązywaniu ciekawych znajomości.

Od jedenastu lat liczba pasażerów podróżujących polskimi kolejami systematycznie rośnie (pomijając okres pandemii COVID-19 i lockdownów w latach 2020-2021) – przejazdów przybywa w średnim tempie 12,6 mln rocznie, a pomiędzy rokiem 2023 i 2024 ich liczba wzrosła aż o 33 mln. To najwyższy wynik przewozowy w XXI wieku. Z tego środka transportu korzysta aż 59% badanych w wieku od 16 do 24 lat, 49% w wieku 45-54 lata, 47% w wieku powyżej 55 lat, 46% w wieku 35-44 lata i 38% w wieku 25-34 lata. Już 45% wszystkich respondentów deklaruje, że kocha podróże koleją. Dane pochodzą z najnowszego raportu „Za co Polacy kochają kolej?” opracowanego przez KOLEO, największego niezależnego dystrybutora biletów kolejowych w Polsce, oferującego kompleksowy dostęp do rozkładów jazdy i sprzedaży biletów wszystkich przewoźników.

Województwo pomorskie liderem podróży koleją

Statystyczny pasażer w ubiegłym roku podróżował pociągiem 10 razy, pokonując średnio ok. 70 km (w wakacje nieco więcej – ponad 80 km). Najbardziej uczęszczaną trasą jest ta ze stacji Kraków Główny do stacji Katowice Główne. Z kolei najwięcej pasażerów przewija się przez stację Wrocław Główny. Najczęściej z kolei korzystają mieszkańcy województwa pomorskiego – średnio 33 razy w roku na osobę.

Prawie 3 miliony Polaków korzysta z kolei regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu, m.in. w drodze do szkoły, na uczelnię, do pracy czy do rodziny. Najwięcej biletów jest sprzedawanych przed 1 listopada oraz 24 grudnia, a w skali tygodnia – na piątki. Najmniej popularnymi dniami na podróże pociągami są wtorki i środy. Aż 47% pasażerów korzysta z biletów ulgowych. Blisko trzy czwarte chętniej wybiera dłuższą jazdę bez przesiadek, niż szybszy przejazd, ale z koniecznością przesiadania się.

– Jeszcze nie tak dawno wiele osób uważało, że kwestią czasu jest, kiedy pasażerowie przesiądą się do swoich „czterech kółek”. To dlatego III RP tyle środków zainwestowała w budowę sieci szybkich dróg, jednocześnie likwidując sporą część sieci kolejowej. Okazuje się jednak, że kolej ma takie zalety, których samochody nie są w stanie nam zaoferować. To m.in. szybkość dojazdu, bezpieczeństwo, możliwość odpoczynku (lub pracy) w trakcie podróży, ale też możliwość wygodnego przewiezienia roweru, zwierzaka oraz czas świetnej przygody dla dzieci – mówi Kuba Czajkowski, Prezes Zarządu KOLEO – Niestety, wielu Polaków jest pozbawionych dostępu do kolei, aż 73 miasta liczące powyżej 10 tys. mieszkańców nie posiadają czynnej stacji kolejowej. To powoli się zmienia, jednak tempo tworzenia nowych połączeń nie nadąża za tym, jak szybko przybywa nowych pasażerów. 58% Polaków deklaruje, że korzystałoby z kolei częściej, gdyby miało dobre połączenia. Zapotrzebowanie jest – pozostaje więc konsekwentna praca przy przywracaniu zlikwidowanych połączeń oraz tworzeniu nowych.

⅔ Polaków woli wagony z przedziałami

Aż 80% badanych twierdzi, że woli kupować bilety kolejowe z wyprzedzeniem, jednak w praktyce 58% pasażerów korzystających z KOLEO dokonuje zakupu tuż przed odjazdem pociągu. Tylko co piąty bilet jest kupowany więcej niż dobę przed odjazdem. Zdecydowana większość badanych – 64% – najczęściej kupuje bilety drogą elektroniczną, w aplikacji lub na stronie www. Jedynie 22% zazwyczaj wybiera kasy biletowe, 10% – zakup u konduktora, a 3% – w automacie biletowym. Szczególnie chętnie z aplikacji korzystają mieszkańcy północnej części Polski, m. in. Trójmiasta.

Co ciekawe, dwie trzecie badanych deklarują, że preferuje wagony przedziałowe – najwyższy odsetek (70%) w najstarszej grupie wiekowej 55+. Może to wynikać z faktu, że 45% tych najstarszych respondentów chętnie rozmawia ze współtowarzyszami podróży. Wśród najmłodszych badanych pasażerów, w wieku od 16 do 24 lat, otwartość na taką rozmowę wyraża tylko 25% Jednocześnie aż połowa wszystkich ankietowanych Polaków jest zdania, że podróże koleją sprzyjają nawiązywaniu ciekawych znajomości.

Również połowa badanych deklaruje także, że w czasie jazdy pociągiem lubi podziwiać widoki. Nie dziwi więc fakt, że aż 85% preferuje miejsce przy oknie. Tylko 15% woli miejsca od strony przejścia. Aż 55% respondentów podczas podróży najchętniej odcina się od otoczenia, zakładając słuchawki. Wśród najmłodszych badanych ten odsetek wzrasta do 80%.

Raport „Za co Polacy kochają kolej?” powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Minds&Roses metodą CAWI w dniach 4-10 czerwca 2025 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku powyżej 16 lat.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Rosną przychody Trakcji PRKiI

Biznes

Rosną przychody Trakcji PRKiI

Romanowska Magdalena 11 września 2019

NIK: Niedofinansowane średnie i małe porty morskie toną

Infrastruktura

 Raport o stosunku internautów do różnych środków transportu

Biznes

Zobacz również:

Rosną przychody Trakcji PRKiI

Biznes

Rosną przychody Trakcji PRKiI

Romanowska Magdalena 11 września 2019

NIK: Niedofinansowane średnie i małe porty morskie toną

Infrastruktura

 Raport o stosunku internautów do różnych środków transportu

Biznes

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5